Chcesz? Szukasz!

wtorek, 1 grudnia 2015

zasady gry

Zasady piłki ręcznej są proste. Mianowicie głównym celem gry jest zdobycie większej ilości bramek niż przeciwna drużyna. Gol zaliczony jest, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem i wyląduje w siatce. Mecz podzielony jest na dwie połowy po 30 minut z 15 minutową przerwą pomiędzy nimi. Zawodnicy nie mogą dotknąć piłką nogą. Jeżeli grający nie kozłuje piłki, może trzymać ją tylko 3 sekundy. Zasady te nie obowiązują bramkarza. Mecz rozpoczyna drużyna, która za pomocą różnorodnych losowań wygrywa piłkę. Środkowy rozgrywający rozpoczyna grę od podania piłki swojemu koledze z drużyny, trzymając stopę na linii środkowej boiska, do momentu, gdy piłka nie opuści jego rąk. Podczas początku meczu oraz wznowienia gry zawodnicy muszą być po swojej stronie boiska. Po straceniu gola, drużyna która go straciła rozpoczyna grę od środka boiska. Gdy zawodnik rzuca do bramki, musi uważać, by nie przekroczyć linii, która znajduje się 6 metrów od bramki. Po przekroczeniu jej przeciwna drużyna wznawia mecz od rzutu wolnego. Jeżeli zaś zawodnik zostanie sfaulowany przy rzucie, sędzia może podyktować rzut wolny z linii 9 metrów lub rzut karny. Rzut karny wykonywany jest z linii 7 metrów. Rzucający jest wtedy "sam na sam" z bramkarzem. Reszta grających nei może znajdować się wtedy w polu 6-9 metrów.